Retsplejeloven § 689

Lov om rettens pleje.

Lov nr. 90 af 11. april 1916, jf. lovbekendtgørelse nr. 1298 af 7. november 2025, som ændret ved lov nr. 538 af 8. juni 2006, lov nr. 1621 af 26. december 2013, lov nr. 1446 af 10. december 2024, lov nr. 1765 af 29. december 2025, lov nr. 263 af 11. februar 2026 og lov nr. 764 af 8. september 2026

Samtidig ophæves bekendtgørelse nr. 100 af 20. februar 2006 om forretningsorden for Repræsentantskabet for Rådet for Etniske Minoriteter.

Fjerde bog. Strafferetsplejen

Tryk Enter for at åbne menuen til dette indhold.

Første afsnit. Almindelige bestemmelser

Tryk Enter for at åbne menuen til dette indhold.

Kapitel 62. Saglig kompetence

Tryk Enter for at åbne menuen til dette indhold.

§ 689

Tryk Enter for at åbne menuen til dette indhold.

Ved landsretterne behandles afgørelser i anledning af anke eller kære af byretternes domme, kendelser og beslutninger i straffesager.

Stk 2. Nævninger medvirker i straffesager, hvor byrettens afgørelse er truffet under medvirken af nævninger, og hvor anken omfatter bedømmelsen af beviserne for tiltaltes skyld.

Stk 3. Domsmænd medvirker i

  1. 1) straffesager, hvor byrettens afgørelse er truffet under medvirken af nævninger, og hvor anken ikke omfatter bedømmelsen af beviserne for tiltaltes skyld,

  2. 2) straffesager, hvor byrettens afgørelse er truffet under medvirken af domsmænd, og

  3. 3) straffesager, hvor der for landsretten bliver spørgsmål om højere straf end fængsel i 30 dage, eller som i øvrigt skønnes at være af særlig indgribende betydning for tiltalte eller af særlig offentlig interesse.

Stk 4. Domsmænd medvirker ikke i

  1. 1) straffesager, som behandles under medvirken af sagkyndige efter § 20 b, stk. 2

    ,

  2. 2) de i straffelovens § 60, stk. 1, nr. 3

    , og § 66, stk. 4 , nævnte sager vedrørende betinget dømte og de i § 61, stk. 1 og 2 , nævnte sager, hvor der alene kan blive spørgsmål om at idømme bøde i forbindelse med den betingede dom for det forhold, der er begået før den betingede dom eller i prøvetiden for den betingede dom, og

  3. 3) straffesager, hvor der er spørgsmål om, at en foranstaltning efter straffelovens § 68

    skal have sit forblivende med en allerede idømt foranstaltning, medmindre sagen skønnes at være af særlig indgribende betydning for tiltalte.

Stk 5. En straffesag anses for ikke at være af særlig indgribende betydning for tiltalte efter stk. 3, nr. 3

, eller stk. 4, nr. 3 , af den grund, at der er spørgsmål om udvisning.

Vil du læse videre?

Få 14 dages prøveabonnement på Jurabibliotek - Lovgivning.

Gratis prøveabonnement

Har du allerede købt adgang? Log ind her